Esnek Güneş Enerji Panelleri

Esnek Güneş Enerji Panelleri

Klasik bir monokristal veya polikristal güneş enerji hücresi bir insan saçından biraz daha kalın bir katmandır. Bu derece ince bir yapıda olmasın yanında katı ve kırılgan yapıdadır böylece metal ve cam gibi materyaller ile dikkatli bir şekilde korunmaya ihtiyaç duyar.

Esnek solar panellerinin solar endüstrisindeki kullanılan ismi ince film panellerdir (thin film panels). Bu esnek paneller klasik bir solar panelden 300 kat daha ince olmakla birlikte fonksiyonlarında bir kayıp olmaksızın esnemeye müsaittir. Öte yandan, klasik bir güneş paneline kıyasla daha düşük verime sahiptir.  %16-25 arası verimliliğe sahip katı güneş panellerine kıyasla ince film güneş panelleri %7-15 arasında kalmaktadır böylece aynı güç planı için daha fazla panele ihtiyaç duyulmaktadır.

İnce film güneş panelleri çatı tipi güneş enerji sistemlerinde çok fazla tercih edilmemekle birlikte daha çok tekne, bot, karavan, güneş enerjili elektrikli araçlar, ağırlık dezavantajı yaşayan mobil ulaşım araçlarında kullanılmaktadır.

Esnek güneş panellerinin en büyük avantajlarından birisi birçok solar projeye uyum sağlayabilmesidir. Örneğin, güçlü bir çatıya sahip olmayan bir evde, 30-40 kg ağırlığındaki monokristal veya polikristal bir güneş paneli yerine ince film güneş paneli tercih edilebilir, böylece normal şartlarda çatı statik durumu nedeniyle Çatı GES kurma ihtimali olmayan tüketicilere alternatif olabilir. Ek olarak, esnek güneş enerji panelleri çatı şekline göre kolayca şekil alıp uyum sağlayabilir böylece çok daha az geleneksel konstrüksiyona ihtiyaç duyar.

Bu teknoloji hala ilerleme yolundadır. Monokristal veya polikristal modüle göre dayanıklılık açısından eksiklikleri mevcuttur. Ek olarak verimlilik hususunda diğer hücre teknolojilerine kıyasla daha düşüktür fakat verimlilik geliştirme yolunda çok sayıda çalışma yürütülmektedir.