Evim Güneş Enerjisi Kurulumuna Uygun Mu?

Neyse ki, her mülk mükemmel olmasa da, çoğu ev bir güneş enerjisi sistemi için çok uygundur. İşte güneş panellerinin size ve evinize uygun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak yedi soru.

# 1. Ev Kendinizin mi?

Birincisi ve en önemlisi, evinize sahip değilseniz güneş panelleri kurmak genellikle daha zordur – mülkün sahibine bir sistem kurmayı ve güneş enerjisi savunucusu olarak yardımcı olup olmayacağını kesinlikle sorabilirsiniz, ancak sonuçta, nihai karar vericiler olacaklar.

Onları ikna etmek için yardıma mı ihtiyacınız var? Ev sahibinizle güneş enerjisinin mülklerinin değerini artırmaya nasıl yardımcı olacağı, güneş enerjisinin çevresel faydaları, vergi kredileri ve yararlandıkları diğer teşvikler ve daha fazlası hakkında konuşun. Daha fazla fikir için güneş enerjisine yönelmek için en önemli 10 nedenimize bir göz atın.

# 2. Yakınlarda mülkünüzü gölgeleyen ağaçlar veya binalar var mı?

Eviniz gün boyunca sadece biraz gölge yaşıyorsa endişelenmeyin – yaygın inanışın aksine, güneş paneli sisteminden yararlanmak için evinizin her zaman mükemmel bir şekilde güneşli olması gerekmez. Çatınızın veya mülkünüzün ne kadar güneşli olduğu doğru olsa da, güneş panelleri ile daha fazla elektrik üretebilir, doğru ekipman (mikro invertörler ve güç optimize ediciler gibi ) ve güneş enerjisi tesisatçınızdan iyi tasarlanmış bir sistem, güneş enerjisi tesisatçınızın olumsuz etkilerini en aza indirmeye yardımcı olabilir. sisteminize çarpan gölge.

Bununla birlikte, eviniz günün büyük bölümünde gölgeli ise, ağaçları kesmeden veya çıkarmadan güneş panelleri kurmak iyi bir fikir değildir: Kullanılan güneş enerjisi teknolojisi ne olursa olsun, gölgeyle kaplı bir güneş paneli elektrik üretemez.

# 3. Çatınız güneşe uygun mu?

Gölgenin ve güneş ışığının mevcudiyetinin dışında, çatınızın güneş enerjisi potansiyelini değerlendirirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır:

-Yaş

Güneş paneli sistemleri uzun süre dayanır (genellikle 30 yıldan fazla!) Evinizin çatısı ömrünün sonuna yaklaşmışsa, herhangi bir güneş enerjisi kurulumundan önce değiştirmelisiniz. Bu, projenin ön maliyetini artıracaktır, ancak güneş enerjisini kurmadan önce çatınızı değiştirmenin kesinlikle avantajları vardır: Birincisi, çatıda çalışmak için güneş paneli sisteminizi kaldırıp yeniden takmanın getirdiği sorunlardan ve maliyetlerden kaçınırsınız. Ek olarak, güneş panelleri, dayanıklı oldukları ve çatı malzemesini elemanlardan koruduğu için çatınızın kapladıkları kısmının ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır.

-Malzeme

Güneş enerjisi montaj ekipmanındaki sürekli yenilik ve çeşitlilik sayesinde, dik metal, kil kiremit, asfalt ve kauçuk dahil olmak üzere çoğu çatı kaplama malzemesine güneş panelleri kurabilirsiniz.

Montajı daha zor olan çatı kaplama malzemelerinden ikisi arduvaz ve ahşaptır: Her iki malzemenin de ne kadar kırılgan olduğu göz önüne alındığında, kurulum işlemi diğer malzemelerden daha hassastır ve özel ekipman gerektirir (bu pahalı olabilir). Bu nedenle, çoğu montaj şirketi bu tür çatılara güneş panelleri kurmuyor, bu nedenle çalışacak bir firma bulmak zor olabilir.

-Alan

Güneş panelleri sabit, dikdörtgen bir şekle sahiptir ve çoğu konut kurulumu en az 10 güneş paneli kullanır. Güneş enerjisi tasarrufunuzu en üst düzeye çıkarmak için çatınızda yeterli alana ihtiyacınız olacak. Daha benzersiz şekilli çatılarla, çatı pencereleri, bacalar, menfezler veya dullar gibi farklı yapılar, çatınızın belirli kısımlarını kurulumdan kesebilir ve bu da uygun bir kurulum için yeterli güneş paneli yerleştirmeyi zorlaştırabilir.

-Eğim

Düz bir çatıya güneş enerjisi kurabilirsiniz, ancak güneş panellerini düz bir çatıya monte etmek genellikle daha fazla alan gerektirir, çünkü optimum elektrik üretimi için panel sıralarını eğmeniz ve kademelendirmeniz gerekir. Eğimli güneş panelleri, ekipmanın kendi kendini temizlemesi için de önemlidir.

Yelpazenin diğer ucunda, dik bir çatıya monte edilen paneller genellikle daha az elektrik üretir ve kurulumu daha zordur. Genel bir kural olarak, 30 ila 45 derece arasındaki herhangi bir yer, çoğu güneş paneli sistemi için en uygun eğimdir.

-Yön

Çatınızın yönü veya çatınızın baktığı yön, güneş paneli sisteminizin ne kadar elektrik ürettiğini etkileyecektir. Genel olarak, güneye bakan güneş panelleri güneş ışığına en çok maruz kalan güneş panelleri alır (not: Güney Yarımküre’de bulunan mülkler için tam tersi budur.) Ancak, güneye bakan ideal olsa da, kesinlikle güneşe çıkmak için bir zorunluluk değildir: yüzeye bakan paneller doğu ve batı, kurulumunuzu değerli bir yatırım haline getirmek için genellikle yeterli güneş ışığını alabilir.

# 4. Çatınız uygun değilse, alternatif bir kurulum türü için yeterli güneşli araziniz var mı?

Çatınıza güneş panelleri monte edemiyor veya kurmak istemiyorsanız, bunu mevcut, güneşli arazi alanında yapmayı düşünün- zemine monte bir sistemle, alan sınırlamalarına sahip olma olasılığınız daha düşüktür ve dizinizi bir çatı yüzeyinin boyutlarıyla sınırlanmanın aksine mükemmel eğim ve yön.

Zemin montajları, dikkate alınacak tek alternatifiniz değildir – daha az yaygın olsa da, bazı ev sahipleri bir güneşlik garajı , baraka , veranda örtüsü ve daha fazlasını kurmayı tercih eder .

# 5. Elektriğe ne kadar harcıyorsunuz?

Güneş enerjisi ile ne kadar tasarruf edebileceğinizle ilgili birçok faktör vardır, ancak hiçbiri elektrik maliyetleriniz kadar değildir: ne kadar elektrik kullandığınız ve bunun için ne kadar ödediğiniz, nihai güneş enerjisi tasarrufunda ayrılmaz bir rol oynar.

Yüksek elektrik oranlarıyla karşılaşan bir eyalette ev sahibi iseniz, güneş enerjisine geçerek büyük tasarruf edeceksiniz. Alternatif olarak, bir yıl boyunca çok az elektrik kullanırsanız veya özellikle düşük elektrik oranlarına sahip bir bölgede yaşıyorsanız, yine de güneş enerjisi ile tasarruf edebilirsiniz, ancak önemli tasarruflara şahit olmak ve herhangi bir ön ödemede bile kırılmak daha fazla zaman alacaktır. yatırım.

# 6. Şehriniz veya kamu hizmeti şirketiniz güneş dostu teşvikler sunuyor mu?

Yerel politikalar ve teşvikler nedeniyle bazı eyaletlerde güneş enerjisine gitmenin (ve tasarruf etmenin) diğerlerinden daha kolay olduğuna şüphe yok.

Göz önünde bulundurulması gereken en önemli güneş enerjisi teşviklerinden biri net ölçümdür . Çoğu eyalette sunulan net ölçüm, güneş paneli sisteminizin ürettiği fazla elektriği, elektrik faturanızdaki krediler karşılığında şebekeye göndermenize olanak tanır. Daha sonra, güneş paneli sisteminiz ihtiyacınız olan enerjiyi üretmediğinde (gece gibi) bu kredileri kullanabilirsiniz.

Net ölçümün dışında, birçok eyalet ve kamu hizmeti şirketi , güneş enerjisi ile tasarruf etmenize yardımcı olmak için vergi kredileri, indirimler veya performansa dayalı teşvikler sunar. Federal yatırım indirimi (ITC) ABD’de herkes için kullanılabilir, ev sahibi kim satın alabilir ve bunların federal vergi yönelik kredi olarak güneş maliyetlerin bir yüzdesi iddia bir güneş paneli sistemi kurmak.

# 7. Bölgenizde güneş enerjisine gitmenin maliyeti nedir?

Son olarak, maliyet: bu, güneş enerjisine geçerek ne kadar tasarruf edebileceğinizi ve yatırımı ne kadar hızlı bir şekilde kırabileceğinizi etkileyecektir (not: Türkiye’de ortalama geri ödeme süresi 6 yıla yakındır). Teşviklerin mevcudiyetine, işgücüne ve izin maliyetlerine ve daha fazlasına bağlı olarak ülkenin bazı bölgelerine güneş enerjisi kurmak diğerlerinden daha pahalıdır. Bununla birlikte, eyaletinizdeki güneş enerjisi maliyetleri ne olursa olsun, tüm sistem için önceden ödeme yapmanız gerekmez – paranız kesilmeden güneş enerjisine geçmenize olanak tanıyan birçok finansman seçeneği vardır .