Elektrik enerjisi maliyetleriniz her geçen gün artmakta

Bu maliyet kalemi ile ilgili yaptığınız ön görülerde büyük sapmalar yaşanmaktadır. Ürün ya da hizmet maliyet kalemleriniz içinde elektrik enerjisinin oranı hızla yükselmektedir.

Bu maliyet kalemi ile ilgili yaptığınız ön görülerde büyük sapmalar yaşanmaktadır. Ürün ya da hizmet maliyet kalemleriniz içinde elektrik enerjisinin oranı hızla yükselmektedir.

Sık sık yapıyorsunuzdur eminiz. Şimdi gözünüzü kapatın ve düşünün; işletmenizi 5 yıl, 10 yıl, 30 yıl sonra nerede görüyorsunuz? Cironuz ve karlılığınız ne kadar artıyor? Hangi ürün ve hizmetleri geliştirdiniz? Ülkenize ve insanlığa yaptığınız katkıları ne kadar arttırabildiniz? Bırakın bu hedeflerinize ulaşmayı, işletmenizin 5 yıl, 10 yıl, 30 yıl sonrasında ayakta kalabilmesi için tükettiğiniz enerjiyi yenilebilir kaynaklarla üretmeniz gerekmektedir.

İşletmeniz ayakta kalıp, faaliyetlerine devam ediyor ise karbon emisyonlarınızı ve çevreye etkinizi ortadan kaldırmış olmalısınız. Çünkü geleceğin dünyasında  karbon emisyonlarını sıfırlamayan işletmelere yer olmayacaktır.

Elektrik fiyatlarına 2022 yıl başı itibariyle gelen tarihi zamlar bir kez daha göstermiştir ki yenilebilir enerji yatırımlarına artık bir an önce başlamalısınız. İlk adım olarak lisanssız elektrik üretim yönetmeliği kapsamında yapabileceklerinizi masaya yatırmalısınız. Çatınız müsaitse, enerji tüketiminizin yüzde kaçını karşılayacağına bakmadan hemen bir çatı GES sahibi olmalısınız. Çatınız tüketiminizi karşılamaya yetmedi mi? Uygun bir araziye GES inizi kurup, tüketim ile üretiminizi mahsuplaştırmalısınız.

Kötü tasarım, malzeme ve işçilikten muzdarip olanlar hariç 2013 yılından beri Türkiye’de öz tüketimini karşılamak için Güneş Enerjisi yatırımı yapan hiç kimse pişman olmadı. Bu yatırımı daha önce yapmış olanlar, yazı çalışarak geçiren karıncadaki rahatlığa sahipler şu anda.