Güneş panellerinin yaşam beklentisi ne kadardır?

Bir güneş enerjisi tesisatına yatırım yapmayı düşündüğünüzde, güneş panellerinin ne kadar süre dayandığını merak etmek kaçınılmaz olarak aklınıza gelen bir sorudur.

Bir güneş enerjisi tesisatına yatırım yapmayı düşündüğünüzde, güneş panellerinin ne kadar süre dayandığını merak etmek kaçınılmaz olarak aklınıza gelen bir sorudur. Güneş panelleri herhangi bir mekanda, bakım onarımı yapıldığı takdirde, 25 ila 30 yıl arasında hatta bazen daha fazla dayanabileceğini kanıtlamaktadır. Bu durum çatınızdaki panellerin bu kadar  yıl sonra elektrik üretmeyi durduracağı anlamına gelmez. Yalnızca bu sürenin sonrasında panellerin enerji üretim miktarının düşeceği anlamına geliyor.

Güneş Paneli Gücünün Yıllık Bozulma Oranı Nedir?

Güneş enerjisi sisteminin gücündeki bozulma oranları kullanılan markaya bağlı olması yanında kuruldukları yerin iklimine bağlı olarak da değişiklik gösterir. Fakat son veriler modern güneş sistemlerinin bütün beklentileri aştığını göstermektedir. Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı tarafından yapılan analize göre, bazı ileri düzey panel üreticileri bozulma oranlarını yılda % 0.3 gibi düşük oranda önerirken diğer markalar yıllık % 0,8’e varan oranda daha yüksek bozulma oranlarını sunmakta ve bu ortalama da yıllık sadece % 0,5’lik bir bozulma oranına denk gelmektedir. Yani, yıllık % 0,5 bozulma oranıyla 25 yıl garantili standart bir güneş paneli satın alsanız bile, güneş panelleriniz garanti süresi bitiminden sonra da orijinal kapasitelerinin yaklaşık % 88’i oranında  elektrik üretmeye devam etmelidir.

Güneş Panelleri Bakım Gerektirir mi?

Modern güneş panelleri inanılmaz derecede güvenilirdir, yine de kurulumdan sonra ki 20 ila 30 yıl boyunca, güneş panellerinden mümkün olan en yüksek güneş enerjisini elde etmeniz ve en sağlıklı koşulda kalmaları için uygun bakıma ve temizliğe ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, güneş panelleriniz şiddetli rüzgar, enkaz yığını veya diğer faktörlerin neden olduğu herhangi bir fiziksel hasarı yaşamaz ise güneş panelleri on yıllarca süre dayanabilirler. Entegro, sisteminizi yıllar boyu en etkin durumda tutacak kapsamlı bir güneş paneli hizmet garantisi sunmaktadır.

Güneş Panellerini Daha Uzun Ömürlü Yapmak için 3 İpucu

Tıpkı arabanızın dışarıda kötü hava koşullarına maruz kalması gibi, güneş panelleri de bu koşullardan etkilenir ve bakımsız bırakılan güneş panellerinin de bunlardan kaynaklanan arızaların kurbanı olacağı neredeyse kesindir. Güneş enerjisi sisteminizin ömrünü uzatabilecek üç ipucu ;

1.Güvenilir Bir Güneş Sistemi Tedarikçisi ile Birlikte Çalışın

Güneş panellerinizin uzun süreli çalışmasını sağlamanın en temel yolu, kaliteli müşteri hizmeti sunan saygın bir güneş paneli tesisatçısı ile ortaklık yapmaktır.  Entegro firmasında, Türkiye’nin kendini bu işe adamış sektöründe öncü,  güneş enerjisi projelendirme, kurulum, bakım hizmetleri veren şirketi olarak, yüz binlerce kişiye elektrik faturalarından kurtulma ve kontrol altına almalarında yardımcı olmanın yanısıra, onlara sürecin her aşamasında eşlik ettik.

2. Panellerinizi Kalıntılardan ve Diğer Zarar Verici Malzemelerden Uzak Tutun

Güneş panelleriniz yaprak, kir, polen, toz, kuş pisliği ve düşen dallardan temizlendiğinde mümkün olan en yüksek miktarda güneş enerjisi üretirler. Panellerinizin bu tür kalıntılardan herhangi biri tarafından engellenmesi veya hasar görmesi durumunda, gereğinin yapılabilmesi için alanında yetkili bir güneş enerjisi sağlayısına başvurmanız gerekmektedir.

3. Panellerinizin Düzenli Bir Şekilde İzlendiğinden ve Bakımının Yapıldığından Emin Olun

Sağlıklı bir güneş paneli sistemi yatırım geri dönüşü yüksek bir sistemdir. Rutin bakım kontrolleri yapmak, güneş sisteminizin panel performansını, sayaçlarını ve diğer parçalarını maksimum verimlilikte çalıştırmaya yardımcı olacaktır.