Güneş Enerjisi Nasıl Çalışır? Fotovoltaik (PV) Güneş Panelleri Hakkında Bilmeniz Gereken 10 şey

Solar fotovoltaik (PV) sistemleri- aynı zamanda güneş paneli sistemleri, güneş enerjisi sistemleri veya güneş enerjisi sistemleri olarak da bilinir- güneş ışığını elektriğe dönüştürür. Solar PV sisteminiz tarafından üretilen elektriği evinize, iş yerinize ve hatta arabanıza güç sağlamak için kullanabilirsiniz.

Güneş enerjisi nasıl çalışır?

1. Güneş paneli sistemleri, bütçeniz ne olursa olsun paradan tasarruf etmenin harika bir yoludur.

Elektrik faturanızı her ay karşılayabiliyorsanız, bir güneş paneli sistemi kurabilirsiniz. 0 TL ‘lik bir güneş kredisi, güneş enerjisi kiralama veya PPA ile sisteminizi finanse edebilir ve anında tasarrufları görebilirsiniz.

2. Bir güneş paneli sistemi kurmak büyük bir yatırımdır.

Bir güneş paneli sistemine yatırım yapmak, hisse senetleri ve bonolardan daha iyi getiri sağlayabilir – ve  şimdi bu yatırımı yapmanın tam zamanı. Güneş fotovoltaik teknolojisi her yıl adım adım gelişirken, güneş enerjisi daha popüler hale geldikçe finansal teşvikler ve indirimler azalacak.

3. Solar fotovoltaik sistemler uzun süredir kullanılmaktadır.

Güneş fotovoltaik sistemleri, ilk kez 1954’te Bell Labs’daki bilim adamları tarafından icat edilen kanıtlanmış bir teknolojidir. Bugün, güneş panelleri tüm dünyada on milyondan fazla eve kullanilmaktadir.

4. Güneş paneli sistemleri oldukça dayanıklıdır.

Güneş fotovoltaik panelleri temperli camdan yapılmıştır ve dolu, kar, yağmur ve şiddetli rüzgara dayanabilir. Günlük yıpranma ve aşınmaya karşı koruyarak çatınızın ömrünü bile uzatabilirler.

Güneş enerjisi tasarrufu potansiyelinizi anında tahmin edin!

5. Güneş enerjisi sistemleri 25 yıl ve üzeri elektrik üretebilir.

Çoğu güneş paneli üreticisi, güneş panellerinin garanti süresi boyunca belirli bir kapasitede elektrik üretmeye devam edeceğini garanti eden 25 yıllık bir enerji üretim garantisi sunar .

6. Güneş enerjisi sistemleri pratik olarak bakım gerektirmez.

Güneş paneli sistemleri inanılmaz derecede dayanıklıdır. Aşırı durumlar haricinde, yıkanmaları veya temizlenmeleri gerekmez.

7. Güneş panelleri Türkiye’nin hemen hemen her yerine kurulabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çoğu yer, güneş panellerinden yeterli elektrik üretmek için yeterli güneş ışığı almaktadır. Güneş paneli seçeneklerinizi değerlendirirken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörler, elektrik için ödediğiniz ücretler ve size sunulan indirim ve teşviklerdir.

8. Güneş enerjisi sistemleri elektrik şebekesine bağlıdır ve gücü depolamak için pil gerektirmez.

Mülkünüze bir güneş enerjisi sistemi kurduğunuzda, elektrik şebekesine bağlı kalırsınız. Sisteminizin kullandığınızdan daha fazla elektrik ürettiği zamanlarda, şebekeye gönderdiğiniz elektrik için kredi alırsınız; Güneş enerjisi sisteminizin ürettiğinden daha fazla elektriğe ihtiyacınız varsa, şebekeden çekebilirsiniz.

9. Güneş enerjisi sistemleri elektrik faturanızın çoğunu ortadan kaldırabilir.

Doğru planlama ile güneş panelleriniz, ihtiyaçlarınızı 12 aylık bir süre boyunca karşılamaya yetecek kadar elektrik üretebilir. Doğru boyutta güneş paneli sistemini kurmak için yeterli çatı alanınız olduğu sürece, panellerinizin üreteceği güç, elektrik faturanızın çoğunu etkili bir şekilde ortadan kaldıracaktır.

10. Solar fotovoltaik paneller, evinizin veya ticari mülkünüzün çatısına, zemine veya bir güneşlik üzerine kurulabilir. Güneş panelleri, günün büyük bir kısmında doğrudan güneş ışığı alan ve ağaçların veya binaların gölgesi olmayan her yere kurulabilir. Güneye bakan paneller en fazla elektriği üretecektir, ancak panelleriniz doğuya veya batıya da bakabilir.