Güneş Paneli Bakımı Nasıl Yapılır?

Güneş panelleri ve dolu konusunda endişeli misiniz? Ne yazık ki güneş paneli sistemleri inanılmaz derecede dayanıklıdır ve üretken ömürleri boyunca çok az bakım gerektirir veya hiç bakım gerektirmez – ki bu 25 yıl veya daha uzun sürebilir. Bir şeylerin ters gitmesi durumunda, solar PV sistem bileşenlerinizin değiştirme ve onarım maliyetlerini karşılayacak çok uzun garantileri vardır. Eğer varsa sizin güneş paneli sistemi kira, onarım ve bakım kiralanması şirketin sorumluluğu size ait olmayan.

Güneş paneli garantileri

Güneş paneli üreticileri, dolu veya düşen ağaç dalları gibi olası olmayan bir sorun durumunda destek ve kapsama sahip olacağınızı garanti eden bir dizi garanti sunar.

Güç çıkışı garantileri, garanti süresi boyunca (genellikle 25 yıl) panel performansının belirli bir seviyenin altına düşmeyeceğini garanti eder. Örneğin, bir üretici, en yüksek güç çıkışının 25 yıl boyunca yüzde 85’in altına düşmeyeceğini garanti etmek için bir garanti verebilir.

Bazı üreticiler, daha kısa bir süre boyunca daha yüksek bir çıktı seviyesi vaat eden ek bir garanti de içereceklerdir. Örnek olarak, ikincil bir garanti, ilk 10 yıl için ilk güç çıkışının en az yüzde 90’ını garanti edebilir.

Paneller tipik olarak, tüketicileri genellikle ilk beş yıl boyunca arızalı panel parçalarına karşı koruyan bir işçilik garantisiyle birlikte gelir. İnvertörler ayrıca genellikle 10 yıl garantilidir.

Güneş panellerinizin bakımı nasıl yapılır?

Güneş panelleri temperli camdan yapılmıştır, bu nedenle dolu ve diğer sert hava koşullarına dayanacak şekilde üretilmiştir. Güneş paneli sistemleri, izleme montajları haricinde, herhangi bir problem olasılığını azaltan hareketli parçalara sahip değildir.

Güneş paneli performansıyla ilgili herhangi bir sorun genellikle elektrik üretimiyle ilgilidir, bu nedenle çoğu kurucu sisteminizin üretimini izlemenizi önerir. Üretimdeki değişikliklere dikkat ederek sorunları proaktif olarak belirleyebilir ve ele alabilirsiniz.

Genelde güneş panellerinin temizlenmesi gerekmez. Çok fazla duman, toz veya kir bulunan bir yerde yaşıyorsanız, üretiminizde zamanla panellerinizi temizleyerek düzeltilebilecek bir düşüş görebilirsiniz. Ancak panelleriniz çatınıza monte edilmişse, en iyi seçeneğiniz, kendi başınıza temizlemeye çalışmak yerine profesyonel bir temizlik hizmeti kiralamaktır. Kurulumcunuz size yardımcı olması için yerel birini önerebilecek.

Güneş panellerinin karda montajı

Önemli ölçüde kar yağışı alan bölgelerdeki birçok insan, genellikle karı panellerden temizlemenin gerekip gerekmediğini sorar. Genel olarak cevap hayırdır- kar genellikle düştükten kısa bir süre sonra erir ve çatıdan düşer, bu nedenle genel üretim seviyeniz üzerinde büyük bir etkisi yoktur. Panellerinizin kendi kendini temizleyebilmesi için 15 derece veya daha fazla açıyla monte edilmesi gerekecektir.