Güneş Paneli Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gereken 6 Madde Nelerdir?

Güneş paneli sisteminizin enerji üretimini maksimize etmek için, sisteminiz panellerin en fazla güneş ışığına maruz kalacağı yere kurulmalıdır. Çatıdaki ev güneş enerjisi kurulumlarının bu kadar popüler olmasının nedeni budur. Çatınız güneş panellerine uygun değilse, panelleri yere de kurabilirsiniz.

İdeal bir ev güneş enerjisi kurulumunda, evinizin 30 derecelik eğimli geniş, güneşli, güneye bakan bir çatısı olacaktır. Ancak güneş enerjisinden yararlanmak için ideal koşullara ihtiyacınız yok. Güneş panelleri çoğu çatıya kurulabilir, böylece elektrik maliyetlerinizden tasarruf edebilir ve çevreye de yardımcı olabilirsiniz.

Güneş enerjisi tesisatı yaşadığınız yere uygun mu?

Özellikle güneşli bir durumda yaşamıyor olsanız bile, güneş panelleri yine de akıllı bir yatırım olabilir. Güneş enerjisi kullanarak tasarruf ettiğiniz para miktarı büyük ölçüde iki şeye bağlıdır: elektrik ücretleriniz ve bölgenizdeki mevcut güneş enerjisi indirimleri ve teşviklerdir.

Sonuç olarak, ülkedeki en güneşli yerler her zaman güneşten en büyük uzun vadeli tasarrufu sunmuyor. Aslında, Kuzey’de bulunan tüketiciler, Mersin gibi daha güneşli eyaletlerdeki ev sahiplerine göre güneş enerjisi sistemlerinden önemli ölçüde daha fazla tasarruf sağlayabilir.

Güneş enerjisi tasarrufu potansiyelinizi anında tahmin edin!

Çatınız güneş enerjisi tesisatına uygun mu?

Güneş paneli sistemleri çoğu çatıya kurulabilir. Bir çatının güneşe uygun olup olmadığını belirlemek için güneş enerjisi tesisatçıları şunlara bakacaktır:

  1. Çatının Yönü

Güneye bakan çatılar, gün boyunca en fazla güneş ışığını aldıkları için güneş için idealdir. Bununla birlikte, doğuya veya batıya bakan bir çatıdaki bir güneş paneli sistemi, elektrik faturalarınızı düşürmek, paradan tasarruf etmek ve karbon ayak izinizi azaltmak için yine de yeterli enerji üretebilir. Çatı yönünün elektrik üretimini nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinin.

  • Çatının Eğim Açısı

Güneş panelleri 15 ila 40 derece eğimli çatılara monte edilebilir. Çatınız düz olsa bile, panellerinizi iyi bir açıyla monte ettiğiniz sürece yine de güneşe çıkabilirsiniz. Çatı açısının elektrik üretimi üzerindeki etkisi hakkında daha fazla bilgi edinin.

  • Çatınızın Boyutu ve Şekli

Panelleri geniş bir kare çatıya kurmak en kolay yoldur. Genel bir kural, kurmak istediğiniz her kilovatlık panel için yaklaşık 100 fit kare çatı alanına ihtiyacınız olacaktır. Tipik bir ev sistemi, güneş panelleri kurmak için yaklaşık 500 fit kare alana ihtiyaç duyacaktır.

Tavan pencereleri, çatı pencereleri ve bacalar gibi şeyler, bir ev güneş enerjisi tesisatı için mevcut alan miktarını etkileyecektir. Genel olarak, güneş enerjisi tesisatçıları, elektrik üretiminizi en üst düzeye çıkaracak şekilde panellerinizin düzenini bu engeller etrafında tasarlayabilir.

  • Çatınızda Gölgeleme

Elektrik üretimini en üst düzeye çıkarmak için çatınızın gün boyunca yeterince güneş alması önemlidir. Yakındaki uzun ağaçlar veya binalar güneşi engelleyebilir, çatınıza gölge düşürebilir ve panellerinizin ürettiği elektrik miktarını azaltabilir. Ağaçları, panellerinize daha fazla güneş ulaşacak şekilde kırpabilirsiniz- öyle görünmese de aslında çevresel faydalar sağlayabilir.

  • Çatınızın Yaşı

Güneş panelleri 25 yıldan uzun süre dayanabilir ve kurulumdan birkaç yıl sonra çatınızı değiştirmek için bunları kaldırmak maliyetli olabilir. Panellerinizi kurmadan önce, çatınızın iyi durumda olduğundan ve yakın gelecekte değiştirilmesi gerekmeyeceğinden emin olun.

  • Çatınızın Malzemesi

Güneş panelleri, kompozit, ahşap, kil kiremit, beton kiremit, arduvaz, katran ve çakıl veya metal dahil olmak üzere çoğu çatı kaplama malzemesi ile uyumludur. Arduvaz, sedir ve kil kiremit çatılara güneş enerjisi kurabilirsiniz, ancak güneş paneli kurulumu sırasında kırılmaya daha yatkındırlar. Çatınız bu malzemelerden yapılmışsa deneyimli bir solar uzmanı ile çalıştığınızdan emin olun.